Rüzgar, yağmur veya 15 yıllık bir çift koşu ayakkabısı. 85 yaşındaki Kanadalı koşucu Ed Whitlock’u hiçbir şey durduramadı. Geçtiğimiz Pazar günü Toronto Maratonuna katılan Whitlock 85-89 yaş kategorisinde dünya rekorunu kırdı.

Yarışı 3:56:33’lük derecesiyle yarışı bitiren Whitlock, daha önceki rekor olan 4:34:55’i yarım saat geliştirdi.
Bitiş çizgisini geçtikten sonra “ilk başta hızlı başladım ve yarışın ilk yarısını kötü koştuğumu sanıyordum” diyerek kendini eleştiren Whitlock, anlaşılan yarışın ikinci yarısında rüzgarı tersine estirmeyi bildi ve  dört saatin altında gelerek yeni rekorun sahibi oldu.
Yarış öncesinde kendine güvenmekte sorun yaşayan ve “kesinlikle felaket yaşayacağım” diye düşünen ihtiyar delikanlı, yarışı dört saatin altında tamamladığı için çok mutlu olduğunu belirtti. Asıl hedefinin 3:50’de gelmek olduğunu ama rekoru kırdığı için buna takılmadığını belirtti.
Uzun yıllardır koşu ile ilgilenen Whitlock, 73 yaşındayken 2:54:00 gibi inanılması zor bir derece elde etmiş. Ayrıca masterlar yaş kategorisinde de 1500 metre dünya rekoru kendisine ait. Antrenmanlarını evinin çevresindeki mezarlıkta yapmayı tercih eden Whitlock, bu sayede sakin bir ortamda antrenman yapabildiğini ve hızını sabit tutabildiğini belirtiyor. Koşu kariyeri ise iniş, çıkışlarla dolu. Daha önce 20 yaşına kadar bu sporu yapmış fakat bırakmış. 40’lı yaşlarda ise bir daha bırakmamak üzere koşuya dönmüş.
Whitlock aynı zamanda ezber bozan bir karaktere sahip. Daha önce hiçbir antrenör ile çalışmamış, fizyoterapi, buz tedavisi, masaj, tempo koşuları, nabız bandı gibi koşunun “olmazsa olmaz”larını kullanmamış. Yine de bunlara da karşı olmadığını belirten Whitlock; bunları yapmak için fazla tutkusunun olmadığını, sadece sahada daha çok olmayı ve düzenli koşmayı sevdiğini söylüyor.