Bu yıl Ant Challenge ekibi tarafından ilk kez düzenlenecek olan Uludağ Ultra Maratonu 14-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezlerinden biri olan Uludağ’ın etekleri ile zirve hattını barındıran alanda 4 farklı etap olarak koşulacak.

Yarış Uludağ’ın yeşil doğasıyla çeşitli bitki türlerini içinde barındıran çam ormanlarına ve bu ormanlar içinde patikalara sahip olması nedeniyle patika ve ultramaraton koşucularına eşsiz bir deneyim ve mücadele şansı sunuyor. Orman bitki örtüsü sınırına çıkana kadar ağaçlarla gölgelenmiş patikalardan ve eriyen kar sularının aktığı derelerin kenarından  geçen rota sayesinde, katılımcılar Temmuz ayının sıcaklığını hissetmeden yarışın tadını çıkarabilecekler.

Bursa şehir merkezinin yakınındaki Zeyniler Köyü’nden başlayacak olan Uludağ Ultra bünyesinde bulunan etaplar sırasıyla; Cumalıkızık Etabı 10K, Saitabat Etabı 25K, Uludağ Ultra 45K ve Uludağ Ultra 75K olarak sınıflandırılmış.

15 Haziran itibariyle 330’un üzerinde kayıtlı sporcu bulunan yarışın başvuruları www.uludagultra.com adresinden devam etmekte.  Kayıtlı sporcular arasında Ultra Trail World Tour liderliğini elinde bulunduran yıldız bir isim de var; Pau Capell Gil. İspanyol sporcu Uludağ Ultra 45K etabında yer alacak.

Uludağ Ultra Maratonu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isteyen koşu severler www.uludagultra.com sitesini inceleyebilir ve kayıtlarını site üzerinden oluşturabilirler.

Şimdi gelin ve Uludağ Ultra Maratonu etaplarına biraz detaylı bakalım:

Cumalıkızık Etabı 10K Etabı – 11.2km +390m +830m

Tüm etapların start noktası olan Zeyniler Köyü’nden başlayacak olan bu etap özellikle koşmaya yeni başlayanlar ve yürüyüşçüler için planlandı. Zeyniler Köyü – Fidyekızık – Cumalıkızık sırasını takip eden rotada, koşucuları üzeri ağaçlarla gölgelenmiş single trek ve toprak yollar bekliyor. Etabın bitiş noktası UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Cumalıkızık Köyü’nde olacak.

Saitabat Etabı 25K – 22km 1.000m+   1.150m-

Cumalıkızık Etabı’ndan ayrıldıktan sonra meyve bahçeleri arasından önce Hamamlıkızık Köyü’ne ve ardından yaklaşık 80m yükseklikten aşağıya dökülen Kürekli Şelalesi’ne gidiyoruz. Şelaleye varmadan önce dar bir patikadan yaklaşık 200 metre tatlı bir tırmanışımız var. Şelalenin manzarası bütün bu yorgunluğu alacak kadar rahatlatıcı. Kürekli Şelalesi’nin ardından bitiş noktamıza yöneliyoruz ve Saitabat Şelalesi’nde Saitabat Etabı’nı sonlandırıyoruz.

Uludağ Ultra Etabı 45K – 48.9km 3.240m+   2.200m-

Saitabat Etabı’ndan sonra Uludağ’ın Buzul Göllerine ve Uludağ zirvesine doğru 1.900m tırmanış ile devam ediyoruz. Bu etabın koşucuları sadece Kilimli Göl’den geçeceklerdi ve Uludağ Zirve’nin yanından devam edeceklerdi. Ancak organizasyon ekibi olarak aldığımız değişiklik kararıyla parkuru 3km daha uzatarak bu etabı koşan katılımcıları da Uludağ Ultra 75K Etabı görsel şölenine ortak edeceğiz. Zirveden önce ilk olarak Kilimli Göl ve ardından Karagöl ve Aynalı Göl’e uğrayıp zirveye çıkıyoruz. Ardından Volfram Madeni’nden bitiş noktasına ulaşacağız.

Uludağ Ultra 75K Etabı: 77.2km +3650m +3650m

Zeyniler Köyü’nde başlayan etap yine Zeyniler Köyü’nde bitecektir. 45K etabının bitişinden sonra Softaboğan Şelalesi – Oteller Bölgesi – Cennet Tepe – Kirazlı Yayla – Sarı Alan güzergâhını takip eden rota Zeyniler Köyü’nde son bulacak. Bu etabı koşan sporcular Uludağ’ın hemen hemen tüm güzelliklerin görme fırsatı bulacaklar.

Parkurdan Fotoğraflar:

Fotoğraflar: Barış Gider

Kilimli Göl:

Cumalıkızık:

Aynalı Göl:

Karagöl: