“Uluslararası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Koşusu” VK koşusu ile start aldı. Atletler, Erciyes’in volkanik tepelerine meydan okuyarak 3.400 metre irtifadaki finiş noktasına ulaştı.

Erciyes, yine uluslararası bir organizasyonda Amerika, Almanya, Tayvan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Kazakistan ve Türkiye olmak üzere 7 ülkeden 103 maratoncunun katıldığı uluslararası bir müsabakaya ev sahipliği yapıyor.

Kayseri Erciyes A.Ş. ve Middle Earth Travel iş birliği ile bu yıl ikincisi kez organize edilen Uluslararası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Koşusu VK yarışları ile bugün başladı. Dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en yüksek dikey koşusu olma özelliği taşıyan Vertical Kilometer (VK) yarışında musabıklar 2.250 metre irtifadan başlayıp zorlu kayalıklar üzerinde koşarak 1.100 m irtifa yükseldi ve 3.350 m irtifada finiş noktasına ulaştı. VK yarışlarında en az 1.000 metre irtifa kat etme şartı aranıyor.

Sabah saat 09:00’da start alan Erciyes maraton koşusunda 3.400 metrede bulunan finiş noktasına ilk gelen Vietnamlı sporcu Wen Hsiao Chiu 1 saat bir dakika ile birinci, Gürkan Mert Mercanoğlu 1 saat 12 dakika ile ikinci,  Can Artam ise 1 saat 16 dakikada bitiş çizgisine ulaşarak üçüncü oldu. Yarışmanın en özel katılımcısı ise koltuk değnekleri ile VK’ya iştirak eden bedensel engelli Mustafa Kılıçarslan oldu. Engel tanımadan Erciyes’in zorlu tepelerine meydan okuyan Kılıçarslan 2 saat 45 dakikada finiş yaparak yarışı bitirdi. Doğa ve sporun iç içe olduğu ultra dağ maratonunun ikinci gününde ise 60K Erciyes Ultra Skytrail, 25K Trail Run ve 10K Hacılar- Tekir Kapı koşuları yapılacak.

Erciyes’in Kış ve Yaz sporlarının Merkezi haline geldiğini söyleyen Kayseri Erciyes A.Ş. Yön.Krl. Bşk. Dr. Murat Cahid CINGI, “Erciyes, kış sezonunda Snowboard Dünya Kupası, Kar Voleybolu Avrupa Kupası gibi birçok farklı organizasyona ev sahipliğinin yanında, yazın da bisiklet yarışları, trekking, ralli, zirve tırmanışlarına kadar birçok organizasyona ev sahipliği yapıyor. Burada hedefimiz Erciyes’in o tarifi imkansız tabiat güzelliklerine bütün insanlığı şahit kılmak ve sporculara profesyonel bir koşu imkanı sağlamak. Dolayısıyla bu yapmış olduğumuz müsabaka da sadece Kayseri ve Türkiye’nin değil, dünyadaki iyi atletlerin katıldığı ve global koşu camiasının ilgisini çeken bir yarış oluyor. Erciyes Ultra Sky yarışı ile tüm dünyaya profesyonel ve amatörler için Erciyes’in emsalsiz bir koşu ortamı sunduğunu da ispat etmiş oluyoruz” dedi.

Yarış 8 Temmuz Cumartesi gerçekleşecek olan Erciyes Ultra Sky Trail 60K, Trail Run 25K ve Tekir Kapı Koşusu 10K yarışları ile tamamlanacak.

Cumartesi günü kazananları için takipte kalın.