Ultra maratonun efsane ismi “Ultra Marathon Man” Dean Karnazes, 20 yıllık profesyonel yaşantısında hiç sakatlanmadı. Koştuğu binlerce kilometreye rağmen son derece sağlıklı olan Karnazes’ten sağlıklı koşu hayatı için bir kaç tüyo.

Sıcak bir Ağustos ayı akşamında, arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmeyi sevdiği barlardan birindeydi. Erken yaşlardan beri alkol sorunu olan biri olmasına rağmen (öğrencilik yıllarında okula alkollü olarak gittiği için 2 kez okul değiştirmek zorunda kalmıştı), kız kardeşini kaybettikten sonra sabahlara kadar içmeyi bırakmıştı.  Yine de zaman zaman iş çıkışı bir şeyler yudumlamak hoşuna gidiyordu. 30 yaşında, kariyerinin ortalarına gelen bir beyaz yaka olarak iyi bir yaşam standardı vardı ve az çok sahip olmayı istediği şeylere sahip olabiliyordu. Yine de hızla geçip giden ömründen pek de keyif alamıyordu ve kendini bir süredir kafasını kurcalayan düşüncelere teslim etti. Barı terk edip evine gitti, üstünü değiştirdi. Gençlik yıllarından beri hiç koşmamasına rağmen kendisini sokaklara attı ve koşmaya başladı. O akşam yaklaşık 50 kilometre koştu (San Francisco – Half Moon Bay).

O geceden sonra hiç bir şey Dean Karnazes için aynı olmadı ve kendisini ultra maraton dünyasının içinde buldu. Ardından Western States 100 ve Badwater (2004 yılında kazandı) gibi Amerika klasiklerinin yanı sıra dünya çapında birçok yarışı başarıyla tamamladı. Yarışlarda kazandığı başarıların yanı sıra 75 günde Disneyland’den New York’a (yaklaşık 2750 mil) Amerika’yı uçtan uca koşmak, 50 günde – 50 eyalette – 50 maraton, 350 mili 80 saatte koşmak veya koşu bandında 24 saat koşmak gibi sıra dışı rekorları da bulunuyor.

Mesafe tanımayan Karnazes, hiç basit şeker kullanmıyor, antrenmandan önce streching yapmıyor (bu alışkanlığı için kendi örneği; “Daha önce bir aslanı avlanmadan önce streching yaparken gördünüz mü?”). Bunların yanı sıra; Amerika’yı uçtan uca koşarken bile toplam mesafeyi sakatlanmadan tamamlayan Dean Karnazes’in koşucular için bir kaç tüyosu var.

1. Oturmak Yasak

Uzun süre oturmanın postürü zayıflattığını ve vücudu güçsüzleştirdiğini belirten Karnazes, günlük yaşamında mümkün olduğunca oturmamaya çalışıyor. İşin biyomekanik kısmının yanı sıra, egzersiz yapan kişilerin günlük oturma zamanını azaltmasının metabolizmayı hızlandırdığına dair kanıtları paylaşıyor. (Kaynak: “Fiziksel olarak aktif yetişkinlerde televizyon zamanı metabolik risk taşıyor.” G.N. Healy, et al 2008. Medicine and Science in Sports and Exercise)

2. Çapraz Antrenman

Antrenmanın spesifik bölgelere değil, tüm vücudun gelişmesine uygun şekilde yapılmasını belirten Ultra Maraton Adam, Amerikan SEAL komandolarının antrenman rutinini günlük antrenmanına ekliyor. Ayrıca gün içerisinde uzun süre pasif kalırsa da şınav, mekik ve barfiks içeren bu rutini uyguluyor. Ona kalırsa 10 Badwater yarışının 9’unda finiş görmesinin başlıca sebeplerinden biri çapraz antrenman ve gün boyu aktif olmak.

(Badwater hakkında daha fazla bilgi için: En Zor 9 Ultra Maraton)

3. Çok Ağır Ayakkabılardan Kaçınmak

Ayakkabı konusunda yeniliğe pek açık değil. Çok destekli ve ağır ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak duruyor. “Ayakkabıların zaten kendisi biyomekaniğe aykırı, ayrıca basış tekniğini değiştirecek destek ve yükseklikte ayakkabı kullanmaktan kaçının. Tabi ki asfaltta çıplak ayak koşmak için de tasarlanmadık, biraz destek her zaman faydalıdır. Ama kesinlikle minimalizmden uzaklaşmayın.” Ayrıca Dean, imkanınız olduğu yerlerde ayakkabılarınızı çıkartmanızı ve parmak uçlarınızda sıçrayarak ayak kaslarınızı aktive etmenizi öneriyor.


BU YAZI DAHA ÖNCE COMPETITOR’DA YAYINLANMIŞTIR. ULTRADERGİ TARAFINDAN TÜRKÇEYE ÇEVRİLMİŞ VE DÜZENLENMİŞTİR.