TENDİNİT NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

Patika veya asfaltta uzun süre koşmak keyifli olduğu gibi bazen de keyfinizi kaçırabilir. Özellikle ultra maraton koşan sporcuların sık karşılaştığı bir sakatlık olan tendiniti, belirtileri ve tedavisi ile birlikte ele alıyoruz.

NEDİR?

Tendinit, yoğun yük altında bırakılan ve bu yüke hazır olmayan tendon kaslarının, çoğunlukla yapıştıkları kirişlerde oluşturduğu mikrobik olmayan iltihaplanmalara denir. Omuz, dirsek gibi yerlerde de çok sık görülebileceği gibi, şimdilik koşucuların karşılaştığı rahatsızlıklar ile devam edelim.

Öncelikle koşucuların çok sık karşılaştığı 4 çeşit tendinit olduğunu belirtmekte fayda var. Patella dentiniti (koşucu dizi), qudriceps tendiniti, aşil tendiniti ve peroneal tendinit.tendinit-nedir-ultradergi

Hissettiğiniz yanma/acı diz kapağınızın (patella) hemen altında kaval kemiğinizin üzerinde ise bu patella tendiniti;  diz kapağınızın üst kısmında, uyluk kemiğinizin üzerinde ise bu muhtemelen quadriceps kas grubunuzun aşırı zorlanması sonucu oluşan quadriceps tendinitidir.

Yukarıdaki görselde en solda gördüğünüz karede herl ikisi için ağrı yeri kırmızı işaretlenmiştir.  Ortadaki karede ise ayak bileği üzerinde oluşan aşırı yük sebebiyle sporcuya sinyal veren peroneal tendinitin acı/yanma noktasını görebilirsiniz. Vücudunuzdaki en sağlam ve en kalın tendon olan aşil tendonunun topuğun hemen üzerinde ağrı noktası oluşturması ile oluşan aşil tendiniti ise diğer çeşitlere göre gerek ağır/acı açısından gerekse iyileşme açısından sporcuyu biraz daha zorlayabilir.

NEDEN OLUR?

Tendinitin en büyük sebebi, vücudunuzun uyguladığınız yüke ve yoğunluğa alışık olmaması ve aşırı zorlanmasıdır. İlerleyen yaş ve aşırı kiloyu da etkenler arasında sayabiliriz. Özellikle sporcularda görülen tendinit sorununun bir diğer nedeni de, sporcunun ısınmadan yük altına girmesi, vücudunu zorlamaya başlamasıdır. Ayrıca koşucularda uygun olmayan ayakkabı ile antrenman yapmak da nedenler arasında yer alabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşırı zorlanmalar, sürekli tekrar eden hareketler sonucu ortaya çıkan tendinit problemi kişilerde rahatsız edici kas yanmaları ve ağrılar ile belirmeye başlar. Ağrılar tutulan tendona göre farklılıklar göstermektedir. Aşil tendiniti, merdiven iniş çıkışlardaki  ciddi ağrılar ile kendini belli ederken; patella teniniti yürürken ya da ayakta beklerken ağrı hissetmenize neden olabilir. Tendinitin bir diğer belirtisi de, vücudunuz ısınmışken de ağrımaya devam etmesidir. Çoğu kas rahatsızlığı egzersiz sırasında ağır hissettirmezken, tendinit sadece egzersiz öncesinde ya da başlangıcında değil, egzersiz süresince de ağrı/acı/yanma hissettirir.

NASIL TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Koşucuların kabusu olan tendinit sakatlığını tedavi etmek için birden fazla alternatif bulunmaktadır. Bunların başında istirahat gelmektedir; eğer tendonlardaki ağrınız uzun süredir iyileşmediyse ve sizi koşturmuyorsa bir süre antrenmanlarınızı bırakıp dinlenmek sizin için daha faydalı olabilir. Tabi tendon sorununuza tanı ne kadar erken koyulursa tedavi süreniz daha kısa olur ve sahalara daha erken dönebilirsiniz. Erken teşhis ile tedavinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Tedavi süresince destekli ayakkabı giymek
  • Ağrı noktalarında çok fazla acıya sebep da foam roller
  • Buz tedavisi
  • Anti-flamatuar ilaçlar
  • Haftalık kilometrenizi azaltma
  • Hız, interval ve çıkış antrenmanlarına ara vermek
  • Çapraz antrenman yapmak (Bisiklet, yüzme)

Eğer tanı geç konur ve tedaviyi ihmal ederseniz sakatlık kronik hale gelebilir ve iyileşmesi çok uzun sürebilir. Kronik hale gelen tendinit problemleri cerrahi tedavi desteği ile düzeltilebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte bıçak altına girmeden iltihaplanmış bölüm tıraşlanıp, çıkarılarak hasta tedavi edilir. Bu tedavinin ardından hasta bir süre spor yapmayıp dinlenerek tendonların iyileşmesini hızlandıracaktır.

Fizik tedavi ise diğer bir tedavi yöntemidir ve sorunlu olan tendon bölgesi gerilerek ve güçlendirme egzersizleri yapılarak tendonların iyileşmesi hızlandırılabilir. İlaç tedavisi ise danışacağınız doktorun size vereceği tavsiyeler üzerine uyulması gerekilen başka bir tedavi yöntemidir. Ağrı kesiciler, kortikosteroidler ve trobosit zengin plazma bunlardan bazılarıdır.
Atel denilen kortezler ile tendinit probleminizi iyileştirmeye çalışarak daha hızlı iyileşmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer uygun koşu ayakkabısı giymediğinizi düşünüyorsanız koşu ayakkabısı konusunda uzman kişilere danışarak tendinit problemi yaşama riskini en asgari seviyeye indirmiş olursunuz.