SICAK HAVADA KOŞMA REHBERİ

Isınan havalarla birlikte performansınızda düşüşler yaşayabilirsiniz. Sıcak havalarda verimli antrenman yapabilmeniz ve kusursuz yarışlar koşabilmeniz için birkaç tüyo paylaşıyoruz.

Öncelikle sıcak neden sıcak havanın performansınızı etkilediğine değinelim;

Kan Dolaşımı ve Terleme

Vücudumuz ter yoluyla atılan sıvının buharlaşması ile serinler. Terin atılması ve buharlaşmanın gerçekleşmesi için deri altındaki kan akışının hızlanması gerekir. Vücut ısısının ana sebebi olan kan dolaşımı bir tür plazma yapısı oluşturarak ter yoluyla vücut dışına atılır. Yani kısacası aşırı terleme gözlemlendiğinde kandaki sıvı yoğunluğu da azalır.

Uzun süre performans gerektiren branşlarda kan plazmasındaki sıvının azalması kasların ve hayati organların çalışmasını zorlaştırır.

Kalbe Daha Çok İş Düşer

Vücut ısısının sabit tutulmaya çalışılması sonucunda yüzeylere hücum eden kan dolaşımı sebebiyle kalbe geri dönen kan biriminde azalma olur. Bu şartlarda, performansı devam ettirmek amacıyla kalp daha yüksek atım sayısı ile dolaşımı dengelemeye çalışır.

Kaslarda Oksijen İhtiyacı Oluşur

Kan dolaşımının sınırlı oksijen taşıyabilmesi sebebiyle anaerobik ortama  giriş süresi hızlanır. Egzersizi sürdürebilmek için yeterli oksijeni alamayan kaslar laktik asit salgılamaya alışık olduğunuz süreçten çok daha hızlı girer.

Yukarıdaki fizyolojik değişiklikleri erteleyebilmek ve aktivitenizden verim alabilmek için aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var.

Yavaş Başlayın

Sıcak hava sebebiyle vücudunuz beklediğinizden çok daha hızlı yorgunluk belirtileri sergileyecektir. Bu sebeple aktivitelerinize olması gerektiğinden daha yavaş başlayın ve hızınızı yavaşça arttırın.

Uygun Giyinin

Sıcağı tölere edebilecek giysiler seçin. Şapka/vizör, hızlı kuruyan malzemeler ve güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin. Sıcağın başa çıkılamacağı bazı çöl yarışlarında uzun kollu thsirtler tercih edilebilir.

Sıvı Taşıyın

Su değil, sıvı taşıyın. Sadece su kaybettiğiniz elektrolit değerlerini geri almanıza yardımcı olmayacaktır.

Güneş Kremi Kullanın 

Güneşe hassas bir cildiniz varsa veya güneş altında bir yarış koşacaksanız, terlemeye dayanıklı güneş kremleri kullanmanızda fayda var.

Planınız Olsun

Her şey yolunda gitmeyebilir. Önceden bir planınız olması, kötü anlarda hataya yer vermeyerek işleri toparlamanıza yardımcı olacaktır. Kriz anında yanlış bir karar vermeniz, zorlu hava şartları ile durumu daha da zora sokmanıza sebep olabilir.

Kendinizi Tanıyın

Vücudunuz size işlerin yolunda gitmediğini önceden bildirir. Bu işaretleri zamanında okuyabilmek size başarıyı getirecektir.