BU İÇERİK SUUNTO TÜRKİYE TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR.

Elit sporcu ve aynı zamanda antrenör. Suunto sporcusu Güney Afrikalı Meg Mackenzei, anı yaşamanın ve derin düşüncenin arazi koşularına olan etkisini deneyimlediğinden beri öğrencilerine de farkındalığın önemininden bahsediyor.

Çocukluğunu çiftlikte geçiren Meg MacKenzei,  koşuya okul yıllarındaki ‘cross-country’ takımında başlamış. 20’li yaşların ortasına geldiğinde ilk patika yarışı olan ‘Three Cranes Challenge Stage’da hiç hazırlık yapmadan genelde ikinci, yaş kategorisinde birinci gelmiş. Bu başarıdan sonra bir antrenör ile çalışarak daha çok gelişebileceğinin farkına varan MacKenzei’nin kariyeri bir anda ivme kazanmış ve imzaladığı sponsorluklar ile profesyonelliğe adım atmış.

MacKenzei’ye göre 30 – 40 km. mesafeler koşabiliyorsanız, daha uzun mesafeler sizin için hayal olmamalı.

Yarış hazırlığı yapmadığı dönemlerde antrenör olarak spocularının hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyor.  Her geçen gün, bir öncekinden daha iyi duruma gelmek için meditasyon yapıyor ve meditasyonu sporcularına da öğretiyor.

Bir çok patika koşucusunun sadece zihinsel gücüne inanarak koştuğunu belirten MacKenzei, aslında antrenman yaparken ya da yarışırken başka güçlü yanlarınızı da ortaya çıkarmanız gerektiğini söylüyor. “Vücudunuzu iyi dinleyin, kendinizi iyi tanıyın ve beyin ile vücudunuz arasındaki iletişimi iyi kurun. Bu sahip olabileceğiniz en güçlü bağdır”.

Her bir antrenman için kurallarınız olsun

Dışarı adım atmadan önce antrenmandan beklentinizin ne olduğunu düşünün. Belki kötü giden bir günden kaçış, belki de daha iyi bir inişçi olabilmek. Hedefiniz ne olursa olsun, antrenmanı önce kafanızda gerçekleştirin. Bu patikada olduğunuz sürece antrenmanı en verimli şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kendinizi affedin

Bazen yaptığınız antrenmanlar ya da hedeflediğiniz yarışlar istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu konuda kendinize karşı sert olmayın.

Yarışta ya da antrenmanda, olumsuz her ne yaşadıysanız kabullenin. Olumsuz olaylara karşı reddetme inadından sakının. Olayları olduğu gibi kabullenmek daha özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

Gerçeklerle yüzleşin

Her gün kafamızda bir sürü hikaye oluşur ve bunlar bizi gerçeklerden uzaklaştırır. Mesela hava soğuk diye koşuya çıkmadığınız günü düşünün, veya pek vaktiniz yok diye antrenmanınızı bir sonraki güne ertelediğinizi.

Havanın soğuk ve yağmurlu olması bir gerçektir ve bunu kabullenmelisiniz. Kararınız nedir? Sözünüzde duracak mısınız yoksa kurguladığınız hikayenin kurbanı mı olacaksınız? Siz en iyisi hikayeleri bırakın ve yapmanız gerekeni yapın; koşuya çıkın.

Meditasyon yapın

Gerek yarış öncesi, gerek yarış sonrası, hatta günlük yaşamımızda sürekli ihtiyaç duyduğumuz bir manevi arınma tekniğidir meditasyon. Meditasyon yaparak kafanızı boşaltabilir ve gereksiz düşüncelerden arınabilirsiniz.

Geleceğiniz ile ilgili kaygılanmayı bırakın. Buna bir sonraki antrenmanı düşünerek strese girmek de dahil. Kafanızı sürekli rahat tutun. Basit bir kaç meditasyon tekniği ile başlayabilirsiniz. Unutmayın, meditasyon hem günlük yaşamınızı, hem de koşu kariyerinizi olumlu yönde etkileyecektir.


BU YAZI DAHA ÖNCE SUUNTO’DA YAYINLANMIŞTIR. ULTRADERGİ TARAFINDAN TÜRKÇEYE ÇEVRİLMİŞ VE DÜZENLENMİŞTİR.