Hava soğuk ve karanlık! Kışı iyice hissetmeye başladık. Hedef yarışınıza da daha çok var. Şimdi bütün bu bahaneleri bir kenara bırakın ve paylaşacağımız tüyolarla soğuğa aldırış etmeden koşmanın keyfini çıkarın.

1. Doğru Malzemeyi Seçin

Soğuk havada giyilen malzemeler daha teknik olduğu için maliyetleri artsa da, kesinlikle ayırdığınız bütçenin hakkını verecektir. İnce ve soğuktan/yağıştan koruyacak malzemelerin antrenman kalitenize doğrudan olumlu etkisi var. Ayrıca kalın katmanlar giymektense, ince bir kaç katman giymek ve vücut ısınız arttığında çıkarmak arazide geçireceğiniz süreyi arttıracaktır.

2. Isının

Antrenmanlarda yüklenmeye başlamadan önce, mutlaka tamamen ısındığınızdan emin olun. Yaz/bahar aylarında yaptığınız ısınma koşusunu uzatarak kendinizi garantiye alabilirsiniz.

Ayrıca sıcacık evinizden dışarıya çıkmak mental olarak da zorlayıcı olabiliyor. Antrenmana katman katman giyinip başlar ve ısındıkça üst katmanlardan kurtulursanız, mental olarak bu süreci daha rahat atlatırsınız.

3. Yaratıcı Olun

Kar, yağmur, çamur. Ne kadar sızlansak da ülkemiz ikliminde bu şartlarda sadece bir kaç ay yaşayabiliyoruz. Bu sebeple şikayet etmektense keyfini çıkarın. Arkadaşlarınızla kar yürüyüşü, çamurda yokuş antrenmanları, gece koşuları deneyerek antrenmana eğlence katabilirsiniz.

4. Dışarıda Olmanın Keyfini Çıkarın

Bu soğukta sıcacık yatağınızı bırakarak dışarı çıktığınıza değmeli. Araziye çıkmadan önce yanınıza alacağınız sıcak termosta çay, yiyecek; koşuda vereceğiniz ufak bir mola ve belki ufak bir kamp ateşi size her şeyi unutturabilir.

Keyifli antrenmanlar!